SEO Nedir?

SEO kelimesi İngilizce ‘Search Engine Optimization’ yani ‘Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltılmış halidir. Tabi bu birebir tercüme bizim pek bir işimize yaramayacak. Onun için bu konuyu daha detayli açalım. Internet kullanımının her geçen gün arttığı bu günlerde, bir çok insan milyonlarca websitesi içinde aradıkları konuları içeren websitelerine ulaşmak için arama motorlarını kullanırlar.  Bu nedenle SEO özellikle günümüzde son derece önemli bir konu haline gelmiştir. Düşünün,  çok işlek bir cadde üzerinde bir dükkanınız var, örneğin Taksim istiklal caddesi diyelim, yapacağınız ciro yüksek olur değil mi? buna paralel olarak ödeyeceğiniz kirada. Bir de bu dükkanın kirasının onda birini ödediğinizi düşünün. Evet işte SEO budur. Yapacağınız değişiklikler ile sitesizde olağan üstü bir trafik sağlayabilir ve işlerinizi arttırabilir veya daha çok tanınır hale gelebilirsiniz. Bunları da neredeyse masrafsız bir şekilde yapabilirsiniz.

Türkiye’de internet kullanımı özellikle gençler arasında hızla artmaktadır. Öyle ki artık sadece bilgisaraylarımızla değil cep telefonlarımızla bile internete bağlanarak istediğimiz bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Artık internet sadece iş hayatımızın değil, günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Arama motorlarıda bu yüzden bizim en iyi arkadaşlarımız olmuşlardır. Ne sorsak, ne arasak bize buluyorlar. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Google en popüler arama motorudur, bu nedenle artık arama motoru yerine Google diyerek kitaba devam edeceğim. Düşünün siz günde kaç kere Google’a giriyor ve arama yapıyorsunuz? Bu sorunun cevabını verdiğiniz zaman SEO’nun önemini bir daha anlayacaksınız özelliklede arama yaptıktan sonra, arama sonuçlarında ikinci veya üçüncü sayfaya gitmediğinizin farkına vardığınızda İlk sayfada olmanın ölümcül önemi sizin artık uykularınızı bile kaçırabilir. 35 milyon internet kullanıcısı yani potansiyel müşterinin sizi bulmasını istemez misiniz?

Google.com. Bu internet kullanıcılarının 91%’luk kısmı hiçbir zaman, arama motorundan gelen sonuçların 2. sayfasından ileriye gitmezler ( tablo 1.). Yani eğer websiteniz varsa ve ziyaretçi çekmek istiyorsanız, anahtar kelimeniz aratıldığında ilk 20 sonuç içinde olmanız gerekmektedir.  Matematiksel, programsal ve özel teknikler kullanılarak yapılan değişiklikler ilk arama sonuç sayfalarında daha üst sıralara çıkma ve daha çok organik (reklamsız) arama sonuçlarından gelen ziyaretçi sayısını arttırma yöntemine SEO denir.

Table 1.

Google Organik Arama Sonucu Posizyonlari Anahtar Kelime ile Yapılan 1000 Arama Sonucu Tıklama SayısıOran
132532.5%
217617.6%
311411.4%
4818.1%
5616.1%
6444.4%
7353.5%
8313.1%
9262.6%
10242.4%
Diğer838.3%

 

Tablo 1. De gördüğünüz gibi Google arama sayfasında ilk sayfada olmak zorunluluktur. İlk sayfada olmak bile yetmez, daha fazla ziyaretçi çekebilmek için ilk 3 sonuç arasında olmanız gerekmektedir.

SEO’da amaç oranik sonuçlar arasında yüksek sıralarda yer edinmek ve buralarda kalıcı olabilmektir. Bu sıralamaları arama motorlarının algotirmaları 200’den fazla parametreyi değerlendirerek belirler ve websitelerini bu algoritmanın sonucunda listeler. Bu algoritmalar sürekli değiştirilmekte ve geliştirilmektedir. Ama SEO’da başarılı olmanız için bu değişiklikleri takip etmeniz gerekmez, sadece temel bilgiler ile sitemizin üzerinde yapacağınız değişikler sizi başarıya ulaştıracaktır. (Resim 1)

Structured Data, Review
Title: SEO Nedir?
Reviewed by Mustafa Hazret
Rating: 5.0
Summary: SEO Nedir
Description: SEO Hakkında bilmek istediğiniz herşey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir