SEO için Anahtar Kelime Seçimi

Arama motoru optimizasyonu (SEO)’na ilk adımı doğru anahtar kelime seçimi yaparak başlamalısınız. Eğer ürün satıyorsanız, bu ürünün insanlar tasarından ne şekilde aratıldığını öğrenmeniz ve sizin ürününüz ile ilglili ne gibi farklı kelimelerin aratıldığını bulmanız gerekir.

Arama motoru optimizasyonu tekniklerinden ilki ve bence en önemlisi anahta kelime seçimidir. Websitenizin içeriği ve hitap ettiğiniz kullanıcıları websitenize çekecek doğru anahtar kelimeleri bulmak aslında düşündüğünüzden biraz daha zahmetli olabilir. Büyük ihtimalle aklınızda belirlediğiniz veya karar vererek SEO uygulamasında kullanmaya başladığınız anahtar kelimeler olabilir. Websitesinizi ve hitap ettiğiniz kesimi tabii ki başkalarından daha iyi bileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz, bende bu düşünceye katılıyorum peki Google da ayni fikirdemi?

Bu konu hakkında bir tecrübemi sizlerle paylaşmak isterim, Amerika’da ikinci el ve sıfır fotokopi makinesi satan bir bayii, çalıştığım firmaya başvurarak bizden SEO hizmeti istedi. Daha önce kendilerinin SEO denemeleri olmuş ama pek başarılı olamamışlar. Bu proje ile ben ilgilendim ve kendileri ile olan ilk görüşmemde ağırlıklı olarak sattıkları ikinci el fotokopi makinesi için SEO hizmeti istediklerini söylediler ve anahtar kelimeleri de ‘Refurbished copier’ yani Yenilenmiş Fotokopi Makinesi. İş hayatında Amerika’da ikinci el için genellikle (elektronik için) refurbished kelimesi kullanılır. Çünkü bu kelime, ikinci el aletin temizlenmiş ve bakımı yapılarak satılmaya hazır halde olduğu anlamındadır. Yani ‘Used’ ‘Kullanılmış’ kelimesinden daha prestijli ve naziktir. Peki insanlarda kullanılmış fotokopi makinesi ararken Refurbished kelimesimi kullanıyorlardı? Hayır daha sonraki analizlerde ortaya çıktı ki her 5 kişiden sadece biri Refurbished kelimesi ile arama yapmaktaydı, diğerleri halk dilini kullanmakta yani ‘Used’ (kullanılmış) kelimesi ile arama yapmaktaydı. Bu şirket ne sattığını çok iyi biliyordu ama müşterilerinin bu ürünleri nasıl aradıklarını bilmiyordu. Bu yüzden yanlış anahtar kelime seçimi yapmışlardı.

Anahtar kelimeler çok kritik bir konudur. Boşluk, ikili kelime kombinasyonun da kelimelerin yerleri, kelimelerin birleşik veya ayrı yazılması ve bunun gibi çok ufak ayrıntılar bile çok büyük farklara yol açabilir. Peki, en verimli, size en çok trafik sağlayacak kelimeleri nasıl bulacaksınız? Bu sorunun cevabini aşağıdaki bulabilirsiniz.

Belki şuan bazı kelimeler ile aramalarda siteniz birinci sayfada hatta birinci sırada gösteriliyor olabilir, gayet güzel ve istediğimiz bir durum. Ama bu anahtar kelimeyi sizden ve birkaç kişiden başka kullanan yok ise bunun hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden uygun ve etkili anahtar kelime seçmek son derece önemli bir konudur.

SEO için anahtar kelime oluştururken aşağıda listelediğim başlıkları takip edeceğiz.

 • Beyin fırtınası ile anahtar kelime havuzu oluşturmak
 • Rakiplerin sitesinden daha fazla anahtar kelime elde etme
 • Anahtar Kelimeleri gruplandırmak
 • Anahtar kelimelerin istatistik bilgilerini toplama ve analizini yapmak
 • Kullanacağımız anahtar kelimelere karar vermek

Son işlem olan anahtar kelimelere karar verme safhasında, her anahtar kelimenin KEI (keyword effectiveness index – Anahtar kelime etkililik indeksi) değerini birkaç formülden yararlanarak bulacağız. Bu değer bize o kelimede ilk sıralara çıkma sansımızın ne kadar olduğunu gösterecek ve ayni zamanda bu değer anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğunu da bir göstergesidir.

İşlemlere başlamadan önce birlikte bir tablo yapalım. Aşağıda gördüğünüz tablo (tablo 3.), sizin isinizi kolaylaştıracak. Excel dosyası olarak oluşturmanızı tavsiye ederim.

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI (Anahtar Kelime Etkililiği)

Yukarıdaki tabloda bulunan başlıkların açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime: İlk adım olarak hazırlayacağınız anahtar kelimeleri bu sütuna yazacaksınız.

Aylık arama: Google keyword tool ile her anahtar kelimenin aylık aranma oranını bu sütuna yazacaksınız.

Rekabet: Anahtar kelimeyi google’da aratarak cikan sonuc sayisini buraya yazacaksınız.

Direk Rekabet: Sizin kullandığınız anahtar kelimeyi kullanan rekabetçi sayısını buraya yazacaksınız. Bu sayıyı bulmak için Google’da arama kısmına su kodu gireceksiniz “allinanchor: anahtar kelime” ve bu şekilde arama yaptığınızda, Google size bu kelimeyi kullanan kaç sayfa olduğunu söyleyecektir.

KEI: Anahtar kelime etkililiği indeksi. Kelimenin aylık aranması ve toplam sonuç arasındaki hesaplamaya göre kelimenin önemini belirler ne kadar yüksek olursa o kadar şansınız var demektir. Bu indeks ile anahtar kelimemizi değerlendireceğiz ve kullanıp kullanmayacağımıza karar vereceğiz.

Simdi örneğimize geçebiliriz.

Örnek: www.webtasarimfirmasi.com
Sektor: Web tasarim

Beyin fırtınası ile başlayalım, aklınıza gelen her türlü konu ile alakalı tüm anahtar kelimeleri bilgisayarda açtığınız bir word dosyasına veya kalem ile bir kağıda not edin.

web tasarım

web dizayn

websitesi yapımı

web programlama

websitesi programlama

php websiteleri yapımı

websitesi tasarım istanbul

istanbul websitesi tasarım

websitesi tasarım firması

websitesi tasarım firmasi bakirköy istanbul

Eğer kelime aklınıza gelmiyor ise, kelime kombinasyonları öneren programlardan yararlanın. Yararlanabileceğiniz ücretsiz programlar şunlardır;

Daha sonra bu kelimeler ile Google’da arama yapın ve arama sonuç sayfasında birinci sırada çıkan siteyi ziyaret edin. Burada ki amaç rakibin kullandığı diğer anahtar kelimeleri bulmak ve ayni zamanda hangi SEO tekniklerini kullandığını incelemektir. Şuna emin olunki sizde bunu başarabilirsiniz. Ben bu örnekte rakip siteleri inceleme ve daha fazla anahtar kelime bulma işlemini atlıyorum ama siz sakın bunu atlamayın.

Ayni zamanda anahtar kelime gruplandırılması, çok fazla kategorisi veya ürünü olan siteler için geçerlidir, eğer sizin sitenizde bu şartlara uyuyor ise sizinde bu işlemi yapmanız gerekir. Çünkü gruplamada grup’un ismi de websitesinde kullanılacaktır. Örnek olarak farklı kategorilerde satış yapan bir siteyi alalım. Farklı çanta kategorileri olduğu için genel olarak çanta değilde her bir katagori için farklı olara

 • Çanta
  • Bilgisayar
  • Cep telefonu
  • Yazıcılar
  • vs..

Websitesi taraımı ile ilgili listelediğimiz anahtar kelimeler örnek için yeterli. Ama siz kesinlikle aklınızdan geçen tüm kelimeleri ve kelime kombinasyonlarını yazın, daha sonra bu liste düşündüğünüzden daha kısa olacak. Bu işlemden sonra bu kelimeleri listemize ekliyoruz.

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI (Anahtar Kelime Cekiciligi)
web tasarim
web dizayn
web site tasarim
web programlama
websitesi programlama
php websiteleri yapimi
istanbul websitesi tasarim
websitesi tasarim firmasi
websitesi tasarim firmasi bakirkoy istanbul

Sıra ikinci safhaya geldi. Burada size bir kaç araç lazım olacak. Bunlardan biri yukarıda verdiğim link olan Google keyword planner. Bu araç Google tarafından sağlanan ücretsiz bir servistir ve birçok SEO programları bu ücretsiz araçları ve Google API’lerini kullanır.

Teker teker tüm kelimeleri Google keyword tool da aratarak ne kadar aylık arama olduğunu tablomuza yazacağız ama bundan önce Keyword Planner dan lokasyon olarak Türkiye’yi seçmemiz gerekiyor(örnek Türkiye içi aramalar olduğu için). Daha sonra yukarıdaki anahtar kelimeleri alt alta yazalım. Bu işlemi yaparken bazı kelimelerin düşündüğümüz kadar popüler olmadığını göreceğiz. Arama oranı o kadar dusukki,  Google “not enough information” yani yeterli bilgi yok hatasını veriyor ve onun yerine en popüler aradığım kelimelere yakın, diğer anahtar kelimeleri gösteriyor. Bu balğamda listemden bazı kelimeleri çıkaracağım onların yerine google’in tavsiyesine uyarak yenilerini ekleyeceğim. Not: yeni anahtar kelimeler kalın font ile yazılmıştır.

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI
web tasarım27100
web dizayn590
web site tasarım320
web sayfası tasarım50
internet sitesi yapımı70
web sayfası yapımı40

Bu işlem tamamlandıktan sonra kaç sayfada bu kelimeler kullanılmış ve rekabet edeceğim kaç sayfa var onu bulmaya çalışacağım. Bunun için her bir kelimeyi Google’da aratarak sonuç sayısını Rekabet sütununa yazıyorum.

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI
web tasarım271002,050,000
web dizayn590478,000
web site tasarım3201,680,000
web sayfası tasarım50633,000
internet sitesi yapımı703,870,000
web sayfası yapımı401,790,000

Daha sonra diğer adıma geçiyorum ve direk rekabetçilerimi görmek istiyorum, bakalım her bir anahtar kelimede kaç kişi ile yarışacağım. Bunun için Google aramaya “allinanchor: web tasarım” yazarak ilk anahtar kelimemden başlıyorum.

 

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI
web tasarım27,1002,030,000193,000
web dizayn590478,00025,600
web site tasarım3201,680,00015,100
web sayfası tasarım50633,000287,000
internet sitesi yapımı703,870,00060,000
web sayfası yapımı401,790,00045,800

Daha sonra KEI değerini bulmak için uygulayacağımız formül sudur; (aylık arama)^2/(Rekabet) bir diğer kullanılan formül ise (aylık arama)/(Rekabet) dir bu formülden çıkan sonuç bizim kullandığımız formülün aksine küçük oldukça okadar çok şansınız var demektir. Biz ilk formul ile devam edeceğiz. Bu formülü KEI sütununa yazdığınızda, aşağıda gördüğünüz tabloyu elde edeceksiniz.

Anahtar KelimeAylik aramaRekabetDirek RekabetKEI
web tasarım27,1002,030,000193,000361
web dizayn590478,00025,6000.72
web site tasarım3201,680,00015,1000.06
web sayfası tasarım50633,000287,0000.004
internet sitesi yapımı703,870,00060,0000.001
web sayfası yapımı401,790,00045,8000.0008

Yukarıda sonuçları yorumlarsak benim için en iyi anahtar kelimeler sırası ile

web tasarım: Listemizde aylık araması en fazla olan ve KEI indeksi en yüksek çıkan anahtar kelime bunun yanında rekabet edeceğim site sayısı arama sayısına oranla oldukça düşük yani bu anahtar kelime kesinlikle en çok trafik çekebileceğim ve başarı sansımın en yüksek olduğu kelimedir.

web dizayn: Arama oranı fena değil ve rekabette çok fazla yok KEI değeride kabul edilebilir seviyede bu yüzden bu kelimeyide alıyorum.

web site tasarım: Arama oranına göre rekabetçi sayısı çok fazla ve KEI değeri düşük. Sınırda bir kelime. Başlangıç işin üzerinde çalışılmaya değip değmeyeceğine siz karar verin.

web sayfası yapımı: Arama oranı oldukça düşük ve buna karsın rekabetçi çok fazla. Tamamen vakit kaybı olacaktır o yüzden bu kelimeyi çıkarıyorum.

web sayfası tasarım: Arama oranı oldukça düşük ve buna karsın rekabetçi çok fazla. Tamamen vakit kaybı olacaktır o yüzden bu kelimeyi çıkarıyorum.

internet sitesi yapımı: Arama oranına göre sonuç sayfası oldukça fazla ve buna ters orantılı olarak aylık aranma oranı çok düşük. Websitenizde çok sayfanız varsa birkaç sayfanıza bu anahtar kelimeyi uygulayabilirsiniz, yada listenizden çıkarabilirsiniz. Benim tavsiyem listeden çıkarılmasıdır.

Formülde Direk rekabet sütununa yer vermedim, bu sütun KOI (keyword opportunity index) için kullanılıyor ama biz kullanmayacağız ve sadece yorum yapmak için kullanacağız.

Çok fazla aranan ve aynı zamanda çok fazla rekabet olan kelimeler ile karşılaşırsanız, bu kelimeler üzerinde uzun bir süre çalışmanız gerekecektir, ilk adim olarak fazla arama yapılan ama az rekabet olan anahtar kelimeler ile başlayın ve başarıya ulaştıktan sonra rahatlıkla ve cesaretle daha rekabetçi anahtar kelimelerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu bir örnek anahtar kelime bulma çalışmasıdır, sizin bunu daha dikkatli ve daha detaylı yapmanız gerekiyor, çünkü bu SEO için ilk ve en önemli adımdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir